مکانهای دیدنی اصفهان

اصفهان به قدری زیبا و چشم نواز است که به عنوان نصف جهان شناخته شده است. سفر به اصفهان شما را وارد سرزمینی از تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی می کند. این موضوع از تمام بناهای تاریخی اصفهان کاملا مشخص است. بهار و پاییز دو فصل عالی برای سفر به اصفهان هستند؛ زیرا هوای اصفهان مطبوع است و شهر فضای زیبایی هم دارد. اصفهان به قدری زیبا و جذاب است که در سفر به این شهر فوق العاده گزینه های زیادی برای بازدید و گشت و گذار دارید؛ اما در این نوشته می خواهیم زیباترین و جذاب ترین مکانهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنیم و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

معرفی مکانهای دیدنی اصفهان

در سفر به اصفهان، دیدن مکانهای زیر را در اولویت برنامه خود قرار دهید:

سی و سه پل

اصفهان با نماد سی و سه پل شناخته شده است و به همین دلیل است که سی و سه پل، از مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان محسوب می شود. در گذشته در بسیاری از جشنها و دورهمی ها، مردم اصفهان روی این پل جمع می شدند و به شادی و پایکوبی مشغول می شدند. گذشت زمان باعث فرسایش بعضی از پایه های سی و سه پل شده است؛ اما هیچ چیز از زیبایی و عظمت این پل کم نکرده است. سی و سه پل از آثار ملی ایران است. حتما منظره سی و سه پل را در شب ببینید و از نورپردازی های باشکوهش لذت ببرید.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. میدان نقش جهان با طبیعتی فوق العاده و زیبایی خیره کننده اش، یکی از شلوغ ترین قسمتهای اصفهان است. اوج شکوه میدان نقش جهان در زمان شاه عباس صفوی بوده است و بناهای تاریخی اطراف میدان نیز در همان دوران ساخته شده است. با رفتن به میدان نقش جهان، تعداد زیادی از حجره های صنایع دستی را خواهید دید و می توانید از این حجره ها سوغاتی بخرید.

میدان نقش جهان تا قبل از انقلاب به میدان شاه معروف بود؛ اما بعد از انقلاب به میدان امام معروف شده است. پیشنهاد ما این است که حسابی وقت بگذارید و خوب تمام اطراف میدان را ببینید. میدان نقش جهان هم در روز قشنگ است و هم در شب. وقتی چراغها و نورپردازی های میدان نقش جهان در شب را ببینید، شیفته این قسمت از اصفهان خواهید شد.

یکی از کارهای جالبی که در اصفهان می توان انجام داد، کالسکه سواری و درشکه سواری است. شما می‌توانید در میدان امام کالسکه سوار شوید و لذت اسب سواری را تجربه کنید. وقتی به میدان نقش جهان می روید، دوربین عکاسی خود را نیز به همراه داشته باشید و عکسهای زیبا و جذابی بگیرید. هر زمان که خسته شدید هم می توانید به رستورانها و کافه های اطراف میدان نقش جهان بروید و تجدیدقوا کنید. در کل دیدن و لذت بردن و خرید کردن از میدان نقش جهان را یکی از بخشهای مهم سفرتان بدانید و برایش وقت بگذارید.

کاخ عالی قاپو

یکی دیگر از زیباترین جاذبه های گردشگری اصفهان، کاخ عالی قاپو است که در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار دارد. عالی قاپو در دوران صفویان، بلندترین کاخ اصفهان بوده است که اهمیت زیادی داشته است. یکی از زیبایی های کاخ عالی قاپو، ایوان بزرگ آن با ستونهای چوبی بلند است. خیلی ها وقتی به کاخ عالی قاپو نگاه می کنند، ساختمانی دو طبقه می بینند و بعضی ها هم از نمای دیگری آن را ساختمانی سه طبقه تصور می کنند؛ در حالی که عمارت عالی قاپو یک ساختمان شش طبقه است که معماری جالبی دارد. با رفتن به کاخ عالی قاپو و دیدن قسمتهای مختلف این کاخ، قطعا متعجب خواهید شد؛ زیرا هر قسمت این کاج از دیگر بخشهای آن کاملا جداست و بسیار هوشمندانه طراحی شده است. این کاخ نشان می دهد که ایرانیان از نظر هوش و ظرافت در معماری چقدر از زمان خود جلوتر بوده اند. تالار موسیقی طبقه آخر کاخ و گچ کاری های سقف عمارت، واقعا شما را اسیر خود می کند و منظره اش را تا مدتها از یاد نخواهید برد.

مسجد امام اصفهان

یکی از برجسته ترین بناهای ساخته شده با اصول معماری ایرانی و اسلامی، مسجد امام اصفهان است که قبلا به مسجد شاه معروف بود. شاه عباس صفوی دستور ساخت این مسجد را داد و به روح شاه طهماسب هدیه کرد. برای ساخت مسجد شاه از بهترین معماران، خوشنویسان و کاشی کارها برای ساخت این مسجد کمک گرفته اند و به همین دلیل است که ظریف کاری های این مسجد و نوع معماری آن بسیار زیبا و چشم نواز است. مسجد امام اصفهان نیز یکی از آثار ثبت شده در میراث ملی ایران و میراث جهانی یونسکو است.

منارجنبان

شاید باورتان نشود که یک ساختمان با تمام استحکام و ابهتش، کاملا تکان می خورد و در نهایت به سر جای خودش برمی گردد. منارجنبان اصفهان هم در لیست آثار ملی ایران قرار دارد و دیدنش را اکیدا به شما توصیه می کنیم. برای دیدن معماری جالب این بنای قدیمی، باید از اصفهان کمی فاصله بگیرید و در جاده اصفهان به نجف آباد ۶ کیلومتر رانندگی کنید تا به مقصد برسید.

کاخ چهلستون اصفهان

ساخت کاخ چهلستون در زمان شاه عباس اول شروع شد و ساخت آن در دوره شاه عباس دوم به پایان رسید. با قدری این کاخ با جزییات و طریف ساخته شده است که واقعا نظیر ندارد. وقتی آینه کاری ها، نقاشی ها و کاشی کاری های چهل ستون را از نزدیک ببینید، شما هم هنر دستان معماران چهل ستون را تحسین خواهید کرد. واقعیت این است که چهلستون فقط ۲۰ ستون بلند دارد، اما با انعکاس تصویر ستونها در آب حوض باغ، تعداد ستونها دو برابر می شود و به همین دلیل است که این کاخ به چهلستون معروف شده است. کاخ چهلستون به خوبی توانسته است قدرت و شکوه حکومت صفوی را به مردم نشان دهد و هنوز هم در نگاه ما زیبا و فوق العاده است. کاخ چهلستون و باغ آن، جزو آثار ملی ایران است که ارزش زیادی از نظر تاریخی و معماری دارد.

با رفتن به چهلستون می توانید موزه های این مجموعه را نیز ببینید و لذت ببرید. موزه فرشهای قدیمی، موزه سنگ نوشته، موزه فرش و آبگینه، موزه سفال و مجموعه آثار دوران صفویه در چهلستون برقرار است که می توانید از آنها بازدید کنید.

پل خواجو

یکی دیگر از یادگاریهای دوران شاه عباس دوم، پل خواجو است که در زمان خود، یک شاهکار محسوب می شد. پل خواجو روی طرحی متقارن دارد و به صورت بسیار استوار و محکم روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. پل خواجو، تنها یک پل ساده روی آب نیست؛ بلکه گاهی وقتها شبیه به سد عمل می کرده و گاهی هم برای تنظیم آب رودخانه کاربرد داشته است. در اواسط پل خواجو شما تزیینات پل را خواهید دید که این ظرافتها برای نشان دادن شکوه سلطنتی روی پل انجام شده است. اگر می خواهید یکی از زیباترین منظره های اصفهان را مشاهده کنید، روی پل خواجو قدم بزنید و نگاهی به آسمان، زاینده رود و سنگ فرش پل بیندازید تا این منظره زیبا برای همیشه در ذهنتان ماندگار شود.

مسجد شیخ لطف الله

اگر می خواهید در اصفهان بنایی را مشاهده کنید که خاطره اش تا مدتها در ذهنتان بماند، به مسجد شیخ لطف الله بروید. این مسجد هیچ مناره و صحنی ندارد؛ اما فوق العاده زیبا ساخته شده است. تزیینات داخلی مسجد، رنگ کاشی ها و رنگ کاشی های این مسجد واقعا زیبا است. نکته جالب مسجد شیخ لطف الله این است که رنگ مسجد در ساعتهای مختلف روز و با تغییر زاویه تابش نور خورشید متفاوت می شود. گاهی اوقات رنگ مسجد صورتی است و گاهی هم چهره خاکستری و خاکی به خود می گیرد. این مسجد از جمله بناهای تاریخی مشهور در کل جهان است.

کلیسای وانک

فکر نکنید که اصفهان پر از مسجد و پل است؛ بناهای جالبی از دوران گذشته در این شهر ساخته شده است. یکی دیگر از جاذبه های دیدنی اصفهان، کلیسای وانک است که به دستور شاه عباس دوم برای ارمنیان ساکن منطقه جلفا در اصفهان ساخته شده است. وقتی به کلیسای وانک رفتید، به تزیینات زیبای کلیسا و نقاشی های جذابش توجه کنید. نکته جالب این است که کلیسای وانک هنوز هم فعال است و مراسمهای مذهبی در آن برگزار می شود. در این کلیسا، موزه جالبی هم دایر است که می توانید آثار جالبی را در این موزه مشاهده کنید. وقتی به کلیسای وانک رفتید، در محله جلفا کمی قدم بزنید و خستگی خود را در کافه های اطراف کلیسا از تن بیرون کنید.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت، به عنوان زیباترین کاخ دنیا در زمان صفویان شناخته شده بود. این کاخ به قدری زیبا و شکوهمند است که کاملا شایستگی پذیرایی از خانواده سلطنتی را داشت. این عمارت در وسط باغ بلبل اصفهان قرار گرفته است و منطقه ای بسیار خوش آب و هوا است. بنای عمارت هشت بهشت در زمان قاجار تغییرات زیادی کرد؛ اما هنوز هم یکی از زیباترین کاخ های ایران است که معماری بسیار جالبی دارد. فقط کافی است به سقف این عمارت نگاهی بیندازید تا هوش از سرتان بپرد! سقف عمارت هشت بهشت با نقاشی و طلا کاری و آینه کاری و شیشه کاری تزیین شده است. حوض وسط عمارت نیز هشت ضلع دارد و در نورگیرهایش نیز هشت پنجره را مشاهده خواهید کرد. عمارت زیبای هشت بهشت در خیابان چهار باغ اصفهان قرار دارد.

خانه مشیر الملک

اگر می خواهید سبک خانه های قدیمی ایرانی را با همان آرامش و باصفایی را ببینید، به خانه مشیر الملک در اصفهان بروید. این خانه بسیار صمیمی و جذاب است و شما را به یاد دورهمی های خانواده های ایرانی می اندازد. حیاط این خانه بزرگ و دلباز است و حوض بزرگی در وسط آن قرار دارد. باغچه های این خانه نیز بزرگ هستند و پنجره های ارسی بزرگی دارد که شیشه های رنگارنگی رویشان نصب شده است. با تابش نور آفتاب به این شیشه های رنگی، شاهد حضور نورهای رنگی زیبا خواهید بود.

حمام شیخ بهایی

احتمالا شما نام و آوازه حمام ایرانی که تنها با یک شمع روشن می شود را شنیده اید. حمام شیخ بهایی، یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری است که از مهمترین آثار تاریخی ایران به شمار می آید. بازدید از حمام شیخ بهایی را نیز در لیست کارهای سفر به اصفهان بگنجانید و از سیستم گرمایش این حمام تاریخی لذت ببرید.

آتشگاه اصفهان

در فهرست مکانهای دیدنی نصف جهان خوب است آتشگاه اصفهان را نیز قرار دهیم. این اتشگاه از دوران ساسانیان به یادگار مانده است و بسیار قدیمی است. اگر به تاریخ و فرهنگ ایران باستان علاقه دارید، دیدن آتشگاه را به شما پیشنهاد می کنیم.

کوه صفه

اگر بعد از دیدن بناهای تاریخی اصفهان می خواهید به مکانی تفریحی بروید و کمی خوش بگذرانید، ما به شما کوه صفه را پیشنهاد می کنیم. کوه صفه در انتهای بلوار شهدای صفه قرار دارد و با داشتن انواع امکانات رفاهی و تفریحی و ورزشی، اوقات خوشی را برایتان فراهم می کند.

کوه صفه یکی از پرنشاط ترین مکانهای دیدنی در اصفهان است. با رفتن با کوه صفه شما می توانید کمی کوهنوردی و صخره نوردی کنید و سپس به شهربازی هیجان انگیز این منطقه بروید. انواع بازی ها و امکانات تفریحی مانند تله کابین، سالن بولینگ و سینما پنج بعدی در کوه صفه وجود دارد و می توانید از آنها استفاده کنید. برای صرف غذا نیز می توانید به رستورانهای اطراف بروید.

در این نوشته با معروف‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان آشنا شدید. اصفهان به قدری زیبا است که حسابی دلبری می کند و بازگشت به خانه را برای شما سخت می کند! به شما پیشنهاد می کنیم در سفر به شهر اصفهان، برای بازدید از این جاذبه های دیدنی برنامه ریزی کنید تا سفری هیجان‌انگیز و به‌یاد‌ماندنی داشته باشید و بتوانید جاذبه های خاص و جذاب اصفهان را به خوبی ببینید و لذت ببرید.

برای خرید بلیط اصفهان با بهترین هزینه، می توانید به سایت آنیل پرواز مراجعه کنید و پروازهای ایمن و درجه یک را با قیمت مناسب رزرو کنید. ما در آنیل پرواز تلاش می کنیم تا سفری مطمئن و راحت داشته باشید و بهترین لحظات را در سفرتان تجربه کنید.

منارجنبان اصفهان

معرفی منارجنبان اصفهان شاید باورتان نشود که یک ساختمان با تمام استحکام و ابهتش، کاملا تکان می خورد و در نهایت به سر جای خودش برمی گردد. منارجنبان اصفهان هم در لیست آثار ملی ایران قرار دارد و دیدنش را اکیدا به شما توصیه می کنیم. برای دیدن معماری جالب این بنای قدیمی، باید از اصفهان کمی فاصله بگیرید و در جاده اصفهان به نجف آباد ۶ کیلومتر رانندگی کنید تا به مقصد برسید.