معرفی مکانهای دیدنی شیراز

زندگی هر کس به دو بخش قبل از سفر به شیراز و بعد از سفر به شیراز تقسیم می شود! شیراز به قدری زیبا و دلبر است که در سفر به این شهر زیبا، تکه ای از قلب شما را اسیر خود می کند و خاطره اش تا سالها در یادتان زنده می ماند. شیراز، شهر شعر و آرامش و عشق است. اگر می خواهید برای ادامه زندگیتان نفسی تازه کنید و سفری فوق العاده را تجربه کنید، سفر به شیراز را به شما توصیه می کنیم. در این نوشته با معروفترین مکانهای دیدنی شیراز آشنا خواهید شد. اگر می خواهید سفری لذت بخش و پرخاطره داشته باشید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مکانهای دیدنی شیراز

در سفر به این شهر زیبا دوست دارید اول از بناهای تاریخی شروع کنید یا اینکه به باغ و عمارت‌های شیراز سری بزنید؟ شیراز به قدری جاذبه دیدنی دارد که هر کسی با هر سلیقه ای را راضی نگه می دارد. ابتدا از باغ و عمارت‌های شیراز شروع می کنیم و سپس به بناهای تاریخی این شهر زیبا می رسیم.

باغ جهان نما در شیراز

باغهای شیراز واقعا به معنای واقعی کلمه باغ هستند؛ یعنی پر از درختان زیبا و بلند و سرسبز هستند و روح آدم را تازه می کنند. باغ جهان نما، یکی از بهترین جاهای دیدنی در شیراز است که بهتر است در ابتدای سفرتان آن را ببینید و لذت ببرید. در باغ جهان نما شما یک عمارت آجری هشت ضلعی را مشاهده می کنید که دورتادورش با درختان سرسبز احاطه شده است. در زمانهای گذشته، از کنار این باغ زیبا، رودی کوچک می گذشت و باصفا بودن باغ را چندین برابر می کرد. این باغ زیبا از ساعت هشت صبح تا هشت شب باز است و شما می توانید از این باغ رویایی بازدید کنید.

باغ جنت شیراز

باغ جنت شیراز یا پارک جنت، پارکی زیبا و قدیمی در شیراز است که دیدنش روحتان را تازه می کند. این پارک زیبا از دوران قاجار در شیراز ساخته شده و تا به امروز به خوبی نگهداری شده است. در این باغ باصفا، شما می توانید در بین درختان کاج و سرو قدم بزنید و از زیبایی و سرسبزی این باغ زیبا لذت ببرید. باغ جنت در بلوار امیرکبیر قرار دارد و در تمام ساعتهای شبانه روز می توانید به این مکان بروید و زیباییهایش را مشاهده کنید.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز از جمله مکانهایی است که در هر فصلی از سال زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد. سفر به شیراز بدون دیدن باغ ارم، واقعا یک چیزی کم دارد! اصلا دیدن باغ ارم جزو واجبات سفر به شیراز است. در این باغ شما انبوهی از درختان بید، افرا، اقاقیا، سروناز، نخل و نارنج رادر کنار گلهای شاداب و رنگارنگ می بینید. بسیاری از درختان باغ ارم میوه می دهند و می توانید در فصل تابستان میوه هایی مانند سیب، گلابی، انار و خرمالو را از روی آنها بچینید و نوش جان کنید. دیدن باغ ارم در اردیبهشت ماه، روح زندگی را به وجودتان هدیه می دهد؛ زیرا نسیم خنک بهاری می وزد و بوی شکوفه نارنج و چمن را با بوی گلها ترکیب می کند و به شما می رساند. چنین چیزی حال شما را قطعا خوب می کند و آرامش را به شما هدیه می دهد. باغ ارم در فصل پاییز نیز پر از برگهای زرد و نارنجی است و فضا برای عکاسی سلفی و دسته جمعی کاملا آماده است! باغ ارم شیراز در خیابان ارم قرار دارد و دسترسی به این باغ نیز آسان است.

در درون باغ ارم شیراز، موزه سنگ و گوهر دریای نور نیز برقرار است که بیش از ۱۵۰ مدل گوهر و سنگ زینتی به نمایش درآمده است. اگر به سنگهای زینتی علاقه دارید، به این موزه زیبا و جذاب بروید و انواع سنگهای زیبا را از نزدیک ببینید.

باغ ایلخانی شیراز

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شیراز، باغ ایلخانی است که قدمتش به دوران قاجار برمی گردد. در قسمت شرقی باغ ایلخانی، عمارتی زیبا و قدیمی را مشاهده می کنید. نوع معماری این عمارت بسیار زیبا و خاص است. در وسط این عمارت شما ایوانی با دو ستون را مشاهده می کنید. سالن عمارت پنج دری بوده و بسیار جالب است و به اتاق های دیگر راه دارد. وجود شیشه های رنگی پنجره ها، حوض های آب در وسط باغ و ظریف کاری ها، زیبایی ظاهری عمارت را چند برابر کرده است. با رفتن به باغ ایلخانی می توانید درختان کهن را مشاهده کنید که با چه ابهتی از زمان گذشته تا به امروز پابرجا مانده اند. برای رفتن به باغ ایلخانی باید به محله میدان شاه شیراز بروید.

باغ نارنجستان قوام

نفستان را در سینه حبس کنید و دوربین عکاسی خود را آماده کنید؛ زیرا قرار است به باغی بروید که مشابهش را کمتر دیده اید! باغ نارنجستان قوام، باغی زیبا و آینه کاری شده است که زمانی “قوام السلطنه” صدراعظم دوره قاجار در آن زندگی می کرد. در باغ قوام السلطنه تعداد زیادی درخت نارنج وجود دارد و به همین دلیل است که به نام باغ نارنجستان قوام معروف شده است. عمارت داخل باغ با ظریف کاری ها و آینه کاری هایش بسیار زیبا است و می تواند ساعتها شما را اسیر زیباییهایش کند. در اطراف عمارت نیز درختان میوه و درختان سبز قرار دارند که باعث زیبایی بیشتر باغ و لطافت هوای باغ شده اند. اگر در ماه اردیبهشت به نارنجستان قوام سر بزنید، بوی شکوفه های نارنج شما را سرمست می کند. این باغ بسیار زیبا در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد.

باغ عفیف آباد شیراز

یکی دیگر از آثار تاریخی مهم شیراز، باغ عفیف آباد است که انقدر زیبا و جذاب است که همیشه پادشاهان ایران برای تفریح و استراحت این باغ را انتخاب می کردند. از گذشته هم این باغ در محله بالا و ثروتمندنشین شیراز قرار داشت. باغ عفیف آباد توسط حاکم شیراز در دوران قاجار ساخته شد و شامل یک کاخ سلطنتی و یک عمارت بزرگ است. همین که وارد باغ می شوید، منظره اطراف دلبری می کند و شما را به سمت جلو می برد‌. در محوطه باغ استخری بزرگ قرار دارد که می توانید در کنارش حسابی عکس بگیرید. از سالهای گذشته این باغ در اختیار ارتش قرار گرفت و از آن زمان به بعد، موزه اسلحه های قدیمی هم در این باغ دایر شد و شما با بازدید از این موزه، می توانید تعداد زیادی وسایل جنگی و اسلحه را مشاهده کنید.

باغ دلگشا

باغ دلگشا، در شرق شیراز و در نزدیکی سعدیه قرار دارد و قدمتش به دوران ساسانیان برمی ‌گردد. در باغ دلگشا تعداد زیادی درخت میوه وجود دارد که زیبایی باغ را چند برابر کرده است. عمارت داخل باغ دلگشا هم در دوران قاجار ساخته شده است و معماری آن نیز جالب توجه است.

حالا که باغهای شیراز را دیدید و لذت بردید، بهتر است سری به دیگر مکانهای دیدنی شیراز نیز بزنید. سعدیه و حافظیه دو مکان معروف در شیراز هستند که بازدید از آنها به تمام گردشگران توصیه می شود.

سعدیه، آرامگاه سعدی

در نزدیکی دروازه قرآن، آرامگاه سعدی یا سعدیه قرار دارد. این مکان، باغی بزرگ و باصفا است که در وسطش آرامگاه سعدی قرار دارد. فضای سعدیه آرامش بخش و زیبا است و می توانید لحظاتی بنشینید و اشعار شاعران بزرگ مانند سعدی و شوریده شیرازی را روی دیوارهای بنا بخوانید.

حافظیه، آرامش در کنار حافظ شیرازی

حافظیه از آن مکانهای جذاب شیراز است که حال و هوای  خاصی دارد. حافظیه هم در روز و هم در شب زیبا است؛ اما برای اولین بار بهتر است شب به حافظیه بروید تا هم نورپردازی زیبای حافظیه در شب را ببینید و هم بتوانید در فضای آرام و دلنشین آرامگاه حافظ بنشینید و تفالی به حضرت حافظ بزنید. سعدیه و حافظیه فاصله‌ زیادی از هم ندارند و می توانید هر دو مکان را ببینید و کیف کنید.

شاهچراغ

اگر دوست دارید در سفر به شیراز یه مکانی زیارتی بروید، به زیارت برادر امام رضا (ع) بروید و دلتان را سبک کنید. آرامگاه مطهر احمد بن موسی الکاظم یا شاهچراغ، یکی از شلوغ ترین جاذبه های گردشگری شیراز است. این مکان هم از نظر معماری و آینه کاری فوق العاده است و هم به دلیل نورپردازی زیبایش در شب بسیار آرامش بخش است.

ارگ کریم خان

یکی از بزرگترین بناهای تاریخی شیراز، ارگ کریم خان است. این بنای زیبا با آجر ساخته شده است و دیدنش را به شما پیشنهاد می کنیم؛ زیرا واقعا خاص و جذاب است. ارگ کریم خان ۱۲ متر ارتفاع دارد و در قدیم مکانی برای دیده‌بانی و نگهبانی بوده است. نکته جالب این است که ارگ کریم خان به دلیل وجود آبهای سطحی در پایین پاشنه برج کمی کج شده است و حدودا ۳۰ درجه خم شدگی دارد. ارگ کریم خان با این مقدار کجی باز هم ایمن است و هیچ خطری برای گردشگران و عابران ندارد. شما می توانید بدون سفر به ایتالیا و دیدن برج پیزا، در کنار ارگ کریم خان بایستید و با این برج کج و قدیمی عکس بگیرید.

خانه زینت الملوک

یکی از جالب ترین مکانهای دیدنی شیراز، خانه زینت الملوک است. این خانه زیبا به قدری خاص و جذاب است که شما را شیفته خود می کند. بیش از ۲۰ اتاق در این خانه وجود دارد و سقف تمام اتاقها چوبی است. روی سقف نیز نقاشی های بسیار زیبایی کشیده شده است که از مشاهده آنها بسیار لذت می برید. نقاشی های این خانه بسیار قدیمی هستند و از دوران قاجار تا به امروز قدمت دارند. زیباترین قسمت این خانه، تالار اصلی آن است که معماری جالبی دارد. سقف تالار اصلی این خانه آینه کاری شده است و شیشه های بزرگ قدی در تالار نصب شده است که از داخل آنها منظره حیاط خانه نیز مشخص است و دلبری می کند. در قسمتی از خانه زینت الملوک موزه مشاهیر استان فارس هم برقرار است که شما را با بزرگان شهر شیراز بیشتر آشنا می کند. برای بازدید از این بنای زیبا می توانید هر روز بین ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به خیابان لطفعلی خان زند بروید.

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری، نمونه ای از عمارتهای اصیل ایرانی است که در دوران رضاشاه ساخته شده است. عمارت شاپوری قدمت زیادی ندارد، اما معماری خاص آن باعث شده است که به یکی از جاذبه های گردشگری شیراز تبدیل شود. این خانه اعیانی متعلق به خاندان شاپوری در شیراز بود که همگی تاجر و ثروتمند بوده اند. این خانه مجلل با معماری اصیل ایرانی ساخته شده و بسیار دیدنی و منحصر به فرد است. اگر به خانه های بزرگ و مجلل علاقه دارید، زمانی را به بازدید از عمارت شاپوری اختصاص دهید.

تخت جمشید

تخت جمشید بزرگترین بنای تاریخی ایران است که در سفر به شیراز می توانید آن را ببینید. البته برای دیدن تخت جمشید باید ۶۰ کیلومتر از شیراز فاصله بگیرید و به مرودشت برسید. هدف از بنای تخت جمشید، نشان دادن وحدت و یکپارچگی مردم ایران بوده است. در تخت جمشید، سنگ نگاره های حکومت هخامنشی و بقایای دوران گذشته را مشاهده خواهید کرد. پاییز مناسب ترین فصل برای بازدید از تخت جمشید است، زیرا در بهار و تابستان گرمای هوا آزاردهنده است و در زمستان نیز سرمای هوا شدید می شود. وقتی به تخت جمشید رفتید، بازدید از نقش رستم و کعبه زرتشت را نیز به یاد داشته باشید.

در مرودشت پیشنهاد می کنیم نقش رستم را هم ببینید و دیدن این سنگ نگاره های تاریخی و باستانی را از دست ندهید.

مقبره‌ کوروش در پاسارگاد

زمانی که کوروش کبیر پادشاه ایران شد، پاسارگاد را به عنوان پایتخت فرمانروایی خود انتخاب کرد. گذشت زمان و حوادث تاریخی باعث شده است که این شهر تاریخی به مرور زمان از بین برود و تنها چند بنای مهم مانند مقبره کوروش، مقبره کمبوجیه و کاروانسرای مظفری از آن به یادگار بمانند. برای رفتن به پاسارگاد و دیدن بناهای تاریخی، باید از شیراز خارج شوید و در جاده شیراز به اصفهان بیفتید. بعد از طی کردن ۱۳۶ کیلومتر به شهر پاسارگاد می رسید. این مکان برای ایرانیان ارزش خاصی دارد؛ زیرا آثار جالبی از دوران هخامنشیان را می توان اینجا مشاهده کرد. بهتر است زمان بگذارید و قسمتهای مختلف پاسارگاد را سر فرصت ببینید. معماری بناهای پاسارگاد با اصول معماری ایران باستان انجام شده و بسیار خاص است.

مسجد نصیرالملک

آیا تا به حال مسجدی به این زیبایی دیده اید؟ مسجد نصیرالملک در شیراز، معماری بسیار زیبایی دارد و با آینه کاری زیبا و شیشه های رنگی پنجره هایش، حسابی دلبری می کند. اگر تا قبل از ظهر به مسجد نصیرالملک بروید، می توانید انعکاس رنگها را روی کاشی های فیروزه ای مشاهده کنید و زیر نورهای رنگارنگ عکسهای جذابی بگیرید.

مسجد وکیل

مسجد وکیل یکی از بناهای تاریخی مقاوم و جالب در شیراز است که قدمت ساخت آن به دوران حکومت زندیان برمی گردد. سقف این مسجد با کاشی های زرد و سبز فیروزه ای کاشی کاری شده و بسیار جالب توجه است. در تمام قسمتهای این مسجد از جمله کتیبه ها و ستونهایش می توان آثار میناکاری را مشاهده کرد. اگر به معماری ایرانی علاقه دارید، مسجد وکیل شیراز را ببینید.

بازار وکیل

بازار هر شهری، مثل قلب تپنده آن شهر است. بازار بزرگ وکیل در شیراز نیز یک فضای فوق العاده برای بازدید و خرید سوغاتی است. بافت حجره های بازار وکیل با معماری سنتی ساخته شده است و حال و هوای بازارهای قدیمی ایرانی را دارد. اگر دوست دارید از شیراز سوغاتی بخرید و همزمان یکی از شاهکارهای معماری شیراز را نیز ببینید، خریدهایتان را در بازار وکیل انجام دهید. در بعضی از قسمتهای سقف بازار، نورگیرهای کوچکی وجود دارد که هوا و نور آفتاب را به داخل بازار می آورد.

حمام وکیل

نمی شود به بازار وکیل و مسجد وکیل بروید و حمام وکیل را از جا بیندازید. حمام وکیل از خاص ترین حمام های تاریخی در ایران است. با اینکه سالها پیش این حمام ساخته شده است، اما می توان اصول پیشرفته معماری را در تمام قسمتهای آن دید و حس کرد. این حمام به دستور کریم خان زند ساخته شده است. حتی در دیوارهای حمام هم نقش و نگارهای زیبایی از داستانهای مذهبی و عاشقانه مشاهده می شود. این نقاشی ها نشان می دهند که فرهنگ و ادب با معماری ایرانی گره خورده است. حمام وکیل فضاهای مختلفی دارد که اصلی ترین قسمتش شاه نشین است. در کنار شاه نشین هم خزینه، گرم خانه و رخت کن قرار دارد که هرکدام از این قسمتها، کاربرد خاص خودشان را دارند.

در این نوشته با معروف‌ترین جاذبه های گردشگری شیراز آشنا شدید. البته شیراز به قدری زیبا است که دیدن تمام جاذبه هایش به روزهای بیشتری نیاز دارد! به شما پیشنهاد می کنیم در سفر به شهر شیراز، برای بازدید از این جاذبه های دیدنی برنامه ریزی کنید تا سفری هیجان‌انگیز و به‌یاد‌ماندنی داشته باشید و بتوانید جاذبه های خاص و جذاب شیراز را نیز به خوبی ببینید و لذت ببرید.

برای خرید بلیط شیراز با بهترین هزینه، می توانید به سایت آنیل پرواز مراجعه کنید و پروازهای ایمن و درجه یک را با قیمت مناسب رزرو کنید. ما در آنیل پرواز تلاش می کنیم تا سفری مطمئن و راحت داشته باشید و بهترین لحظات را در سفرتان تجربه کنید.

بلیط آفری و ارزان شیراز به کیش برای تیر ۹۸

برای خرید پرواز لحظه آخری شیراز به کیش با ایرلاین آسمان می‌توانید مبلغ ۳۲۰ هزار تومان را بپردازید. همچنین می‌توانید در کانال تلگرام ما عضو بشوید و از قیمت های روزانه و جدید اطلاع پیدا کنید. بلیط های ارزان هواپیما را فقط و فقط در آنیل پرواز بیابید.

دسته بندی: بلیط چارتری, بلیط اتوبوس|برچسب‌ها: |دیدگاه‌ها برای بلیط آفری و ارزان شیراز به کیش برای تیر ۹۸ بسته هستند