چند وقت بود که داشتم برای یک سفر درجه یک برنامه ریزی می کردم. هدفم فقط این بود که خوش بگذرونم. خانوم و بچه ها خیلی جاها رو پیشنهاد دادند ، مونده بودم کدومشونو انتخاب کنم ، تا اینکه یکی از دوستام از مشهد زنگ زد و وقتی فهمید که قصد سفر دارم کلی بهم سفارش کرد که برم مشهد. منم گفتم ای بابا مشهد که به جز حرم چیزی نداره ، اینجا بود که رگ مشهدی دوستم زد بالا و گفت: هو یَرِگه خونوک ، به مِشَد (مشهد) توهین نکن. وَخِی بیِه اینجه تا بهت بُگُم مِشَد کُجیه (ترجمه! : پاشو بیا اینجا تا بهت بگم مشهد کجائه!) خلاصه از ما اصرار از دوستمون انکار. از روی لج و لجبازی هم که شده ما رو کشوند به مشهد.

چند روز که گذشت تازه فهمیدم چقدر اشتباه می کردم و مشهد عجب جای قشنگیه! مشهد یک شهر حیرت انگیزه که هم جاذبه تاریخی ، هم تفریحی و هم مذهبی داره. حالا هم می خوام برای شما همه چی رو از لحظه ورود به مشهد توضیح بدم تا بفهمید عجب جای شگفت انگیزیه! پس اگر قصد سفر به مشهد رو دارید (اگر ندارید هم مثل دوستم بهتون پیشنهاد می کنم حتما یک بار هم که شده به مشهد برید) داستان سفر منو دنبال کنید ، مطمئن باشید در سفر کمکتون می کنه و یک راهنمای کامل و جامعه!

تصمیم گرفتیم برای سفر هواپیما رو انتخاب کنید. بعد از خرید بلیط مشهد ، با یک پرواز خوب به مشهد و فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد رسیدیم که دومین فرودگاه بزرگ کشور هم هست. دوستم به استقبالمون اومده بود. سوار ماشین شدیم راه افتادیم. مقصدمون خونه دوستم در نزدیکی حرم امام رضا بود. البته شما عزیزان اگر بخواید می تونید با استفاده از تاکسی های متعدد واقع در ترمینال ۱ (مخصوص پرواز های داخلی) استفاده کنید. یا اگر از قبل هتل رزرو کرده باشید ، می تونید با سرویس هتلتون تماس بگیرید تا به استقبالتون بیان. همین طور می تونید مترو استفاده کنید (خط مترو بستگی به مقصدتون داره) اگر مقصدتون حرم هستش می تونید از خط شماره یک مترو استفاده کنید. دقت داشته باشید که مترو از ساعت ۶ تا ۲۲:۳۰ دقیقه شب به مسافران سرویس می ده و هزینش هم برای هر مسیر ۱۰۰۰ تومان هست. اگر هم قصد داشتید مثل ما به سمت حرم برید می تونید از خط ۷۷ شرکت اتوبوس رانی مشهد استفاده کنید که از فرودگاه تا حرم رو در زمان ۲۰ دقیقه طی می کنه.

شاید هم تصمیم داشته باشید از قطار استفاده کنید. با توجه به تنوع زیادی که راه آهن ها در مسیر مشهد دارند شما می تونید از هر کجای کشور به آسانی به مشهد سفر کنید. همچنین به دلیل وجود داشتن مسیر های ریلی بسیار زیادی که از نقاط مختلف کشور به مشهد منتهی می شوند ، باعث شده که سفر با قطار به مشهد هزینه مناسبی داشته باشه. ایستگاه راه آهن مشهد که زیبا ترین ایستگاه راه آهن کشور هم هست با حرم مطهر ۲ کیلومتر فاصله داره. وقتی به ایستگاه راه آهن مشهد رسیدید می تونید از ۳ خط اتوبوس رانی که در اونجا مستقر هستند استفاده کنید یا از ایستگاه تاکسی دربستی از نوع سمند استفاده کنید. در تمام شهر مشهد اگر از اتوبوس یا تاکسی های معمولی خوشتون نیومد می تونید از تاکسی های اینترنتی استفاده کنید از جمله اسنپ ، تپسی و تاچ سی که در مشهد فعال تر هستند نسبت به بقیه تاکسی های اینترنتی.

بعد از زیارت تصمیم گرفتیم یک مشهد گردی جذاب و دلچسب رو شروع کنیم. توجه کنید که مبدا سفر ما در تمامی آدرس هایی که به شما عزیزان داده می شه ، حرم مطهر به عنوان مرکز مشهد هستش.

ما که به خونه جواد آقا دوستمون رفتیم اما شما می تونید از هتل های بی نظیر مشهد استفاده کنید که بهترین اون ها در خیابان امام رضا که همون خیابان منتهی به حرم هست استفاده کنید. اگر هم بودجتون به هتل نمی رسه می تونید از مهمانپذیر های همون خیابان امام رضا استفاده کنید. و اگر دیگه خیلی بودجتون نمی رسه یا می خواید صرفه جویی کنید ، می تونید در پارک های جنگلی مخصوصی که خود شهرداری درست کرده (چادر زدن در پارک های معمولی ممنوع است) چادر بزنید ، پارک هایی مثل طرق یا غدیر.